Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen

Uppdaterad 20 maj 2019.

Direktlänk till SM-pokalen: 2019, 2018, Seniorer (2019), Juniorer (2019), Ungdomar (2019)

SM-pokalen är ett för 2018 nytt pris som bygger på poäng för de sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne. Detta enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

Välj år

SM-poängtabellen 2019

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Malmö AI133,5461422,58,25314,2518123,5112872760611
2Hässelby SK131,63372666,755,2529,252,756,885,56,25109113063422
3Ullevi FK111,752736,526,25152,51,7511,759672263,5433
4Spårvägens FK103,2545463,755,250,752,53871891366
5Upsala IF83,38898,257,5126,25611,51,52,880,251,2556617171
6Turebergs FK68,3811124,53,75177,51,528,131594182312
7IF Göta Karlstad65,751417,516,5922,254,55261331,522
8Örgryte IS61,631977,139,7595,250,751,52,25536142622
9Falu IK52,251313,512,750,534,50,53,51435121311
10IK Ymer511032,253,7592356112131
11Hammarby IF44,51093,754,52,53,751,58,250,50,7515612193
12Mölndals AIK41,8887,882,258,512,750,50,50,750,7531158
13Täby IS41,2522,25167,58,2514,25335112
14Sävedalens AIK36,75885,255,2555,2523271611
15Högby IF35,75115,2519,54127112
16Västerås FK35,5570,752,5913,53,753471121211
17Linköpings GIF32318,2511,2561,750,50,2523384
18KFUM Örebro31,75468,250,751,52,253,7511,52,754371011
19IFK Växjö29,51230,7594,51,530,254,521363
20IFK Lidingö28,51091,533113471931
21IF Kville28,3828,2581,8811,7550,53472
22IFK Helsingborg28,256,593,755,253,7523166,51
23Falkenbergs IK26,25215,2544213
24Göteborgs KIK23,754153,380,750,632134
25Huddinge AIS23,25581,51,512,250,7511,250,50,533132
26Gefle IF1841,51,50,57,531235,51
27Athletics 24Seven SK171071231712
28Hovslätts IK16,75339,751145
29Råby-Rekarne FI15,57170,250,253371
30Tyresö FK1587628
Ärla IF1533,755,25311133
32IK Lerum FI14,7532,58,250,50,5213
33AIK14,253,55,255,52114
34IFK Märsta13,7549,75111341
35Nyköpings BIS1212213
36Hälle IF11,521,53,53,750,751122
Tjalve IF Norrköping11,52,252,250,7560,25112
38Trångsvikens IF11,2592,25112911
39KA 2 IF10,7532,251,51,252,75123
Hanvikens SK10,7561,753213
41Visby IF Gute10,5225,251,2511132
42Kvarnsvedens GoIF9,250,53,55,251124
43Kyrkhults SK99112
44Hellas FK8,7551,5110,2511251
FIF Gnistan8,750,756233
Eslövs AI8,752,255,251,25314
Kils AIK8,7535,250,5333
48Lidköpings IS830,753,750,5113
49Alunda SK7,632,251,753,6333
50Eskilstuna FI7,53,7530,75112
51Umeå TFC771171
52IFK Umeå6,551,51151
Umedalens IF6,53,5311
54Rånäs 4H66112
IK Wilske65111251
56Habo FIF-045,7532,50,2511
57IFK Halmstad5,52,752,75123
Bollnäs FIK5,513,512131
59Ängelholms IF5,255,2511
60Glanshammars IF55213
Östersunds GIF551151
IFK Lund531133
63Strands IF4,751,50,752,511
Öresund FK4,753,75111
Sundsvalls FI4,7530,751113
Höörs IS4,7531,7511
67FIK Färjestaden4,51,53112
68Skruvs IF413123
Hässleholms AIS441141
70Trollhättan FIK3,53,522
IK Orient3,52,251,2511
72Skellefteå AIK3,3830,38
73Östhammar FI3,2521,25112
Bromma IF3,251,250,751,2511
Varbergs GIF3,251,750,5111
76LK Roslagen333
Strömstads IF3311
F Bålsta IK3311
79Mälarhöjdens IK2,52,511
Wedevågs IF2,52,5
Tväråselets AIF2,52,511
Åhus FIK2,50,2520,2511
Motala AIF2,511,51
84Bohus IF2,252,2511
Ljungby FIK2,250,51,75
86Åsbro GoIF22
Tingbergs AIS21111
IF Rigor21,50,5
89Heleneholms IF1,751,7511
IK Heros1,7510,751
91IFK Göteborg1,50,2510,2511
IK Hakarpspojkarna1,51,5
Danderyds SK1,51,511
94Oskarshamns SK1,251,2511
Piteå IF1,250,750,5
96Kalmar SK111
Stocksäters IF1111
Klippans FK1111
IS Göta1111
100SK Bore0,750,75
IFK Sunne0,750,75
Thorengruppen TFC0,750,75
IF Skade0,750,75
IFK Mora0,750,75
Vallentuna FK0,750,75
106IFK Tumba0,50,5
107Säffle FIK0,250,25
Luleå FI0,250,25
PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons