Start Filtrering Smfriidrott.com Friidrott.se

SM-pokalen 2018

Uppdaterad 14 september 2018.

Direktlänk till SM-pokalen: 2018, Seniorer, Juniorer, Ungdomar

SM-pokalen är ett för 2018 nytt pris som bygger på poäng för de sex främsta i alla SM-tävlingar för seniorer, juniorer och ungdomar ute och inne. Detta enligt poängfördelningen 7, 5, 4, 3, 2, 1. Poängen är viktad vilket innebär full poäng för seniorer, 19-22 år poäng x 0.75, 17 år poäng x 0.5 och 15-16 år poäng x 0.25. Under länken Filtrering ovan finns detaljerade filtreringsmöjligheter på tävling, namn, klubb, gren, klass, åldersgrupp mm. Den klubb som har högst poäng efter årets sista SM-tävling - terräng 27-28 oktober - vinner SM-pokalen.

Om det är färre än 6 tävlande i någon gren (t ex inomhus på 200 och 400 m) så får endast de med placeringar i finalen poäng. Tabellen uppdateras löpande under året.

Sammanställd av jonas.hedman@friidrott.se

PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons
1Malmö AI399,63936078,7533163653,55,250,7516,636,75402929981535138
2Ullevi FK361,888210663,7524,7524,53025,881,251,52,252021266718811612
3Hässelby SK335,317310033,7520,251712,7541,25178,062,25102022276917351012
4Spårvägens FK256,51149912,7562210,751171310402131588
5Upsala IF219232724,752123,545,7528,515,7510,254,384,13142113485031
6Turebergs FK218,5524215,7531,5329,252,25315,25191,54201711489465
7Örgryte IS188,635937648,7545,252,251210,253,630,250,251011133496345
8Mölndals AIK169,7525124513,519,522,51,5126,751021415184737113
9IF Göta Karlstad165,52841128,259,535,2564,58,53,259,251313113769334
10Täby IS1551229622,5530,7521,75714,752,53,75171553741131
11Hammarby IF139,63272211,257,5615,757,531,753,56,630,250,51399314925
12Sävedalens AIK137,7525439,7512,754,52411,53,751,5297102668431
13Huddinge AIS118,44371412,7514,25695,2561,256,065,751,1351192551241
14IFK Lidingö115,75272927,755,250,52,2532,5131,52,751,2586112556314
15KFUM Örebro114,63102220,251512,5626,251,51,137942032211
16IFK Växjö113,75161213,513320,252,5103,2513,25714158371611
17Västerås FK104,7581963,530,751,522,52,254,751,754,7578102527111
18Göteborgs KIK90941,2522,759,57,52810209
19Falu IK84,51620,2530,757,58,251,7585215161
20Högby IF75,51072,2516,5928,52,25566171712
21IK Ymer721233,751,515,7514,50,2521,254101024153
22Hälle IF65,2518213,757,5165,50,252,2563514395
23Hellas FK56,25219,75402,251,251023153
24IFK Helsingborg52,25165,2513,57,51242,50,54521171
Eskilstuna FI52,25221210314,251741222111
26IF Kville49,5102161,256,753,750,50,2546212101
27Östersunds GIF48,75142,250,7524,7560,50,5244101421
28Tyresö FK47,75342,7511172827
29Tjalve IF Norrköping46,63792,2514,2572,53,251,3813481611
30Linköpings GIF46,3811,511,515,75142,63381121
31Gefle IF42,57130,514,2561,753472012
32Hovslätts IK42,25323,7530,751,51,25334103
33Thorengruppen TFC41,7561010,515,2562,250,75443111611
34Nyköpings BIS38,7511,2514,253,759,515410
Athletics 24Seven SK38,7541912,7533362321
36IFK Lund34,250,751,53,751133,510,7545615
37IFK Göteborg31,251311,250,59,7514,7531484
38Skellefteå AIK3171,50,7514,257,5411671
39Motala AIF30,2513314,2512471312
40KA 2 IF29,753,751,59,7510,513,25459
41AIK26,751,51011,51,750,251,75279
42Lidköpings IS25,7592122,7513491
43Trångsvikens IF23,75715,7513371
44Bollnäs FIK21,5100,755,250,255,25235102
45Kalmar SK20,75668,250,511261
46Ärla IF20,2513,56,751157
47IFK Umeå19,7518,256310,5331
48Katrineholms SK18,5810,521381
Finspångs AIK18,5513,52245
IFK Märsta18,5180,544
51FIF Gnistan18,381,514,50,631,75314
52IK Lerum FI17,751,53101,51,75336
53Höörs IS17,25213,51,250,51236
54Wärnamo SK1731,510,51,50,5223
55Råby-Rekarne FI16,75620,756,51,53146
56Umedalens IF15,755,252,55,250,252,51113
57Habo FIF-0414,065,255,51,250,062235
58IK Wilske1412,751,25213
59IK Sisu13,25112,25325
60IFK Sunne1310,51,511113
61IFK Halmstad12,5210,5332
62Glanshammars IF12,250,7511,53317
63IK Orient12231,51,51,50,251,750,5115
64Strands IF11,572,250,51,7511271
65Åhus FIK10,753,750,560,52114
Kvarnsvedens GoIF10,7512,1334,63224
67Sundsvalls FI10,5262,5112
68Falkenbergs IK1046111341
Runacademy IF101011101
F Bålsta IK10731171
Strömstad LK101011101
Ljungby FIK108,251,250,5
Kyrkhults SK1010213
74F Stenungsunds FI953,750,251151
SOK Knallen9361191
76Visby IF Gute8,250,7532,52123
77Hanvikens SK6,756,7511
78SK Bore6,564,520,0611
79Ängelholms IF6,515,51121
80Timrå AIF6,253,752,250,2511
Eslövs AI6,250,752,53213
82Enhörna IF661161
Valbo AIF6611
Oskarshamns SK62,253,75123
85Högbo GIF5,55,5134
Eksjö Södra IK5,50,751,52,25111
87Marieby GoIF5,255,2511
Rånäs 4H5,255,251214
89Helsingborgs SOK551151
Uptown RC551151
91Haparanda SKT4,882,250,380,51,250,5
92Södertälje IF4,7513,75111
Umeå TFC4,7531,75113
94Bromma IF4,634,380,25112
95KFUM Arvika4,53,5111
IK Westmannia4,54,511
FIK Färjestaden4,54,5
98Djurmo Sifferbo IF4,252,25211
Alunda SK4,253,50,7533
100IFK Trelleborg441141
Bohus IF4422
Alingsås IF43,750,25
Örebro AIK441141
Trollhättan FIK41,50,751,7511
Växjö LK441141
106Söderhamns IF3,753,7511
107Piteå IF3,7521,75
108Brännans FF3,250,52,75112
109Mälarhöjdens IK32,250,75
IS Göta333
Järvsö IF33
Roma IF333
Heleneholms IF333
114Villstad GIF2,752,7511
115Varbergs GIF2,52,250,25
Istrums SK2,51,51
Säters IF2,52,522
Luleå FI2,52,250,25
Österhaninge IF2,52,511
Borlänge LK2,52,511
IF Skade2,52,511
122Trosa Atletik IF2,252,25
IF Rigor2,252,25112
LK Roslagen2,252,25
Säffle FIK2,252,25112
126Brattås CK20,51,5
Strömstads IF22
Lidköpings VSK222
Vegan Runners IK222
Sollefteå GIF2211
Tingbergs AIS2211
132IK Heros1,751,7511
IF Vingarna1,751,7511
134Stora Skedvi IK1,51,5
Karlskoga FI1,51,5
Ale FK1,51,511
137Wedevågs IF1,251,25
Klippans FK1,251,2511
Åsbro GoIF1,251,25
140IFK Mora1111
Öresund FK11
IFK Skövde111
Ununge IF1111
IK Nocout.se111
Alvesta FI111
OK Denseln111
Stocksäters IF11
148Örbyhus IF0,880,88
149Enköpings AI0,750,75
IK Akele0,750,75
Falköpings FIK0,750,75
Danderyds SK0,750,75
SLK Oxelösund0,750,75
IF Udd0,750,75
155Båstads GIF0,50,5
Ludvika FFI0,50,5
Tullinge FI0,50,5
HaparandaTornio FC0,50,5
LK Gränslöst0,50,5
Hässleholms AIS0,50,5
161Iggesunds SK0,250,25
PlacKlubbPoängMKM22P19P17K22F19F17P16P15F16F15GuldSilverBronsAntal medaljerSenior poängSenior guldSenior silverSenior brons