Resultat

SM-JSM-USM-VSM Terräng

2012-04-28--29

Plats: Stångebro sportfält, Linköping

Tävlingsledare: Mikael Eriksson

Till resultatlistan på Racetimers hemsida

 

Utskriftsvänlig resultatlista i pdf-format

 

Män 4 km 28/4

             

1

Adil Bouafif

78

Hässelby SK

 

3

11:34

2

Nacerddine Hallil

88

Hässelby SK

 

46

11:38

3

Andreas Åhwall

89

Hässelby SK

 

8

11:44

4

Robin Lindgren

90

Örgryte IS

 

57

11:49

5

Erik Widing

87

Turebergs FK

 

20

11:50

6

Daniel Lundgren

85

Turebergs FK

 

13

11:55

7

Anders Kleist

80

IK Akele

 

6

11:57

8

Erik Johansson

89

Hässelby SK

 

19

11:59

9

Johan Hydén

89

IK Akele

 

34

12:03

10

Eric Senorski

89

Örgryte IS

 

18

12:05

11

Fredrik Johansson

86

IFK Växjö

 

24

12:08

12

Kalle Johansson

89

Hässelby SK

 

39

12:10

13

Elmar Engholm

92

Hässelby SK

 

66

12:12

14

Fredrik Uhrbom

77

Spårvägens FK

 

26

12:13

15

Andreas Fahlén

81

IFK Umeå

 

52

12:16

16

Peter Gross

85

Hässelby SK

 

53

12:19

17

Martin Nilson

89

Malmö AI

 

42

12:21

18

Tobias Lustig

88

IFK Umeå

 

63

12:22

19

Oskar Danielsson

88

IK Norrköping Friidrott

 

49

12:23

20

Jan Westerberg

80

IFK Umeå

 

31

12:30

21

Viktor Ekelund

89

Malmö AI

 

65

12:31

22

Martin Stjernlöf

87

Turebergs FK

 

43

12:32

23

André Rangelind

91

IF Göta Karlstad

 

7

12:33

24

Oskar Landin

87

Spårvägens FK

 

50

12:35

25

Albert Mollén

85

Sävedalens AIK

 

4

12:35

26

Björn Hammar

92

Sävedalens AIK

 

10

12:37

27

Simon Toper

89

Sävedalens AIK

 

60

12:37

28

Jonatan Alvaeus

90

Upsala IF

 

2

12:42

29

Lars Södergård

83

Vallentuna FK

 

40

12:46

30

Hugo Hultqvist

84

Upsala IF

 

28

12:48

31

Joakim Johansson

88

Örgryte IS

 

33

12:54

32

Henrik Jakobsson

88

Spårvägens FK

 

27

12:59

33

Daniel Berggren

87

Trollhättans IF

 

12

13:11

34

Peter Aronsson

81

IK Akele

 

51

13:12

35

Daniel Karlsson

84

Ystads IF

 

14

13:22

36

Jonas Schedin

80

IK Akele

 

36

13:24

37

Ismail Muktar Sharif

92

IK Akele

 

30

13:30

38

Niklas Björn

90

IK Akele

 

47

13:35

39

Fredrik Grimborg

90

IF Linden

 

22

13:38

40

Stefan Wass

87

IK Akele

 

62

13:39

41

Joakim Eriksson

92

Estuna IF

 

32

13:59

42

Fredrik Carlén

81

IK NocOut.se

 

25

14:10

43

Simon Ståhl

93

Tranås AIF

 

61

14:33

44

Abdelhak Fadlouallah

71

Red1 IF

 

1

14:41

45

Sebastian Josefson

90

IFK Halmstad

 

59

14:46

46

Alberto Ramos

84

Huddinge AIS

 

5

14:49

47

Martin Jansson

91

Karlskoga FI

 

41

15:46

48

Muse Yousef

88

IK Akele

 

45

15:56

49

Rasmus Adolfsson

89

Bollnäs FIK

 

54

16:52

-

Rachid Benjira

74

Hässelby SK

 

55

bröt

 

.

Lag

1.

Hässelby SK lag 1

34:56

 

Adil Bouafif

11:34

 

Nacerddine Hallil

11:38

 

Andreas Åhwall

11:44

2.

Turebergs FK

36:17

 

Erik Widing

11:50

 

Daniel Lundgren

11:55

 

Martin Stjernlöf

12:32

3.

Hässelby SK lag 2

36:21

 

Erik Johansson

11:59

 

Kalle Johansson

12:10

 

Elmar Engholm

12:12

4.

Örgryte IS

36:48

 

Robin Lindgren

11:49

 

Eric Senorski

12:05

 

Joakim Johansson

12:54

5.

IFK Umeå

37:08

 

Andreas Fahlén

12:16

 

Tobias Lustig

12:22

 

Jan Westerberg

12:30

6.

IK Akele lag 1

37:12

 

Anders Kleist

11:57

 

Johan Hydén

12:03

 

Peter Aronsson

13:12

7.

Spårvägens FK

37:47

 

Fredrik Uhrbom

12:13

 

Oskar Landin

12:35

 

Henrik Jakobsson

12:59

8.

Sävedalens AIK

37:49

 

Albert Mollén

12:35

 

Björn Hammar

12:37

 

Simon Toper

12:37

9.

IK Akele lag 2

40:29

 

Jonas Schedin

13:24

 

Ismail Muktar Sharif

13:30

 

Niklas Björn

13:35

 

.

Män 12 km 29/4

           

1

Adil Bouafif

78

Hässelby SK

2001

36:34

2

Nacerddine Hallil

88

Hässelby SK

2038

36:37

3

Mikael Ekvall

89

Strömstad LK

2037

37:21

4

Andreas Åhwall

89

Hässelby SK

2005

37:32

5

Anders Kleist

80

IK Akele

2003

37:52

6

Fredrik Uhrbom

77

Spårvägens FK

2018

37:57

7

Emil Lerdahl

82

Hammarby IF

2011

38:01

8

Eric Senorski

89

Örgryte IS

2012

38:06

9

Patrik Engström

77

FK Studenterna

2047

38:09

10

Johan Larsson

83

IFK Lund

2026

38:16

11

Erik Widing

87

Turebergs FK

2059

38:36

12

Fredrik Johansson

86

IFK Växjö

2061

38:45

13

Andreas Fahlén

81

IFK Umeå

2006

38:48

14

Patrik Andersson

86

Hälle IF

2048

38:53

15

Kalle Johansson

89

Hässelby SK

2030

38:53

16

Peter Gross

85

Hässelby SK

2052

39:01

17

Oskar Danielsson

88

IK Norrköping Friidrott

2043

39:09

18

Tobias Lustig

88

IFK Umeå

2055

39:11

19

Oskar Majling

86

Hässelby SK

754

39:27

20

Rachid Benjira

74

Hässelby SK

2053

39:52

21

Jan Westerberg

80

IFK Umeå

2021

40:03

22

Kristoffer Österlund

72

IFK Umeå

2031

40:29

23

Per Brolund

81

OK Denseln

2060

40:50

24

Patrik Sällstedt

81

Enhörna IF

2045

40:51

25

Oskar Landin

87

Spårvägens FK

2044

41:02

26

Markus Persson

85

Enhörna IF

2034

41:10

27

Hans Brolund

81

Enhörna IF

2019

41:18

28

Hans Edvardsson

74

FK Studenterna

2020

41:30

29

Joakim Johansson

88

Örgryte IS

2023

42:02

30

Niklas Andersson

78

Hässelby SK

2039

42:09

31

Erik Martinsson

83

IK Akele

2014

42:14

32

Paul Krochak

75

FK Studenterna

2049

42:27

33

Henrik Jakobsson

88

Spårvägens FK

2057

42:29

34

Fredrik Robertsson

80

FK Studenterna

2015

42:49

35

Peter Aronsson

81

IK Akele

2050

42:56

36

Jonas Olsson

84

IK Akele

2029

43:16

37

Zackarias Toresson

93

Ski Team Novus IF

2062

43:16

38

Johan Carlsson

87

Örgryte IS

2025

43:27

39

Martin Ronnerstedt

85

FK Studenterna

2035

43:27

40

Fredrik Carlén

81

IK NocOut.se

2017

43:28

41

Jari Repo

76

Trollhättans IF

2022

43:59

42

Patrik Eklund

82

FK Studenterna

2046

44:28

43

Fredrik Johansson

81

IS Göta

2058

44:36

44

Nicolas Pirot

79

IK Akele

2040

45:21

-

Alberto Ramos

84

Huddinge AIS

2002

bröt

-

Nigusu Solomon

95

Huddinge AIS

2041

bröt

-

Daniel Woldu

89

Hammarby IF

2009

bröt

 

.

Lag

     

1.

Hässelby SK lag 1

1:50:43

 

Adil Bouafif

36:34

 

Nacerddine Hallil

36:37

 

Andreas Åhwall

37:32

2.

Hässelby SK lag 2

1:57:21

 

Kalle Johansson

38:53

 

Peter Gross

39:01

 

Oskar Majling

39:27

3.

IFK Umeå

1:58:02

 

Andreas Fahlén

38:48

 

Tobias Lustig

39:11

 

Jan Westerberg

40:03

4.

Spårvägens FK

2:01:28

 

Fredrik Uhrbom

37:57

 

Oskar Landin

41:02

 

Henrik Jakobsson

42:29

5.

FK Studenterna lag 1

2:02:06

 

Patrik Engström

38:09

 

Hans Edvardsson

41:30

 

Paul Krochak

42:27

6.

IK Akele

2:03:02

 

Anders Kleist

37:52

 

Erik Martinsson

42:14

 

Peter Aronsson

42:56

7.

Enhörna IF

2:03:19

 

Patrik Sällstedt

40:51

 

Markus Persson

41:10

 

Hans Brolund

41:18

8.

Örgryte IS

2:03:35

 

Eric Senorski

38:06

 

Joakim Johansson

42:02

 

Johan Carlsson

43:27

9.

FK Studenterna lag 2

2:10:44

 

Fredrik Robertsson

42:49

 

Martin Ronnerstedt

43:27

 

Patrik Eklund

44:28

 

 

 

.

M22 6 km – 29/4

           

1

Robin Lindgren

90

Örgryte IS

2156

18:12

2

Staffan Ek

91

Björnstorps IF

2157

18:20

3

Anton Danielsson

90

GoIF Tjalve

2070

18:38

4

John Foitzik

91

Ludvika FFI

2165

18:45

5

Mikael Lundqvist

90

Ärla IF

2093

18:46

6

Elmar Engholm

92

Hässelby SK

2076

18:48

7

Jonas Legernes

91

Ullevi FK

2085

18:53

8

John Kingstedt

92

Hammarby IF

2083

18:58

9

Julius Strömberg

92

Hälle IF

2087

18:59

10

Victor Hedin

91

Hammarby IF

2159

19:04

11

Oscar Karlsson

91

Apladalens LK

2150

19:07

12

Olle Kalered

90

GoIF Tjalve

2099

19:09

13

André Rangelind

91

IF Göta Karlstad

2068

19:13

14

Martin Lundqvist

90

IK Sisu

2091

19:17

15

Andreas Åkesson

90

Örgryte IS

2069

19:20

16

Björn Hammar

92

Sävedalens AIK

2072

19:35

17

Jonatan Alvaeus

90

Upsala IF

2086

19:42

18

Patrik Nilsson

91

Hammarby IF

2151

19:49

19

Gustav Milesson

92

Högby IF

2079

19:56

20

Marcus Carlsson

92

SLK Oxelösund

2089

20:05

21

Michele Alemayoh

92

Hammarby IF

2092

20:08

22

Marcus Waerme

90

Ullevi FK

2090

20:13

23

Filip Segerberg

90

Hammarby IF

2078

20:27

24

Rickard Gunnarsson

91

Hässelby SK

2155

20:32

25

Ismail Muktar Sharif

92

IK Akele

2080

20:33

26

Nils Spetz

91

Hammarby IF

2098

20:44

27

Joakim Eriksson

92

Estuna IF

2082

20:50

28

Tomas Hultgren

91

KFUM Örebro

2158

20:57

29

Axel Andersson

92

Mölndals AIK

2071

21:05

30

Alexander Holm

92

GoIF Tjalve

2067

21:06

31

Muhiyadin Sharawe

90

IK Hakarpspojkarna

2095

21:13

32

Emil Mårtensson

92

Hässelby SK

2077

21:16

33

Daniel Skatt

91

Örgryte IS

2074

21:25

34

Jimmy Gustavsson-Green

91

IK Ymer

2081

21:34

35

Viktor Stenberg

90

Ullevi FK

2160

21:43

36

David Karlsson

92

IK Akele

2075

22:28

37

Mohammed Hassan

92

IK Akele

2094

23:13

38

Patrik Linder

92

Norbergs OK

2152

24:32

-

Pontus Brinkenberg

90

Örgryte IS

2154

bröt

 

 

.

Lag

     

1.

Hammarby IF lag 1

57:51

 

John Kingstedt

18:58

 

Victor Hedin

19:04

 

Patrik Nilsson

19:49

2.

GoIF Tjalve

58:53

 

Anton Danielsson

18:38

 

Olle Kalered

19:09

 

Alexander Holm

21:06

3.

Örgryte IS

58:57

 

Robin Lindgren

18:12

 

Andreas Åkesson

19:20

 

Daniel Skatt

21:25

4.

Hässelby SK

1:00:36

 

Elmar Engholm

18:48

 

Rickard Gunnarsson

20:32

 

Emil Mårtensson

21:16

5.

Ullevi FK

1:00:49

 

Jonas Legernes

18:53

 

Marcus Waerme

20:13

 

Viktor Stenberg

21:43

6.

Hammarby IF lag 2

1:01:19

 

Michele Alemayoh

20:08

 

Filip Segerberg

20:27

 

Nils Spetz

20:44

7.

IK Akele

1:06:14

 

Ismail Muktar Sharif

20:33

 

David Karlsson

22:28

 

Mohammed Hassan

23:13

 

.

P19 4 km - 29/4

           

1

Oliver Lämber

94

Hälle IF

2134

12:17

2

Carl Senorski

93

Örgryte IS

2110

12:23

3

Napoleon Solomon

94

Fredrikshofs FIF

2131

12:25

4

Alexander Holmblad

94

Spårvägens FK

2106

12:36

5

Linus Wirén

93

IK Ymer

2128

12:44

6

Alexander Palm

93

IK Norrköping Friidrott

2104

12:51

7

Zackarias Toresson

93

Ski Team Novus IF

2162

12:53

8

Albin Sjöblom

93

Rånäs 4H

2145

12:57

9

Hampus Börjesson

94

Ullevi FK

2121

13:00

10

Jonathan Weichbrodt

94

Mölndals AIK

2127

13:04

11

Alexander Thysell

93

Ärla IF

2107

13:08

12

Jens Petrusson

94

Ullevi FK

2123

13:11

13

Jonas Johansson

94

Strömstad LK

2125

13:12

14

Erik Norrbom

93

Turebergs FK

2116

13:13

15

Niklas Könberg

93

Spårvägens FK

2132

13:22

16

Benjamin Ahlbäck

94

IF Göta Karlstad

2109

13:22

17

Alex Torgersson

94

Hammarby IF

2103

13:23

18

Dennis Lindberg

93

Grytgöls IK

2114

13:24

19

Ali Pirgholizadeh

94

Eskilstuna FI

2108

13:29

20

Philip Lund

94

Eksjö Södra IK

2137

13:34

21

Sam Salehian

94

Hammarby IF

2140

13:42

22

Linus Larsén

93

Spårvägens FK

2144

13:45

23

Gabriel Eriksson

94

Ullevi FK

2119

13:52

24

Gustav Sandström

94

IF Udd

2120

13:54

25

Emil Särnehed

94

Motala AIF

2115

13:57

26

Anton Nilsson

95

Kils OK

2143

14:00

27

Jonathan Järvelä

94

IK Akele

2126

14:01

28

Daniel Jonsson

94

Spårvägens FK

2112

14:15

29

Matan Mohamed

93

IK Akele

2130

14:16

30

Abadir Hawle

94

Mölndals AIK

2100

14:17

31

Patrick Claesson

94

Hammarby IF

2136

14:24

32

Gunnar Grimsdal

94

IK Akele

2164

14:29

33

Jesper Bokefors

94

Upsala IF

2124

14:34

34

Adam Bills

93

Hässelby SK

2102

14:37

35

Jakob Fogelklou

94

Sävedalens AIK

2122

14:51

36

Richard Carlsson

94

Trollhättans IF

2139

15:00

37

Filmon Mihreteab

94

Hässelby SK

2118

15:04

38

Samuel Nilsson

93

Enhörna IF

2163

15:11

39

Jakob Leo

93

Mölndals AIK

2105

15:28

-

Otto Kingstedt

94

Huddinge AIS

2135

bröt

-

Simon Lundell Vakkuri

93

Enhörna IF

2141

bröt

-

Linus Gustafsson

94

Spårvägens FK

2128

bröt

 

.

Lag

     

1.

Spårvägens FK

39:43

 

Alexander Holmblad

12:36

 

Niklas Könberg

13:22

 

Linus Larsén

13:45

2.

Ullevi FK

40:03

 

Hampus Börjesson

13:00

 

Jens Petrusson

13:11

 

Gabriel Eriksson

13:52

3.

Hammarby IF

41:29

 

Alex Torgersson

13:23

 

Sam Salehian

13:42

 

Patrick Claesson

14:24

4.

IK Akele

42:46

 

Jonathan Järvelä

14:01

 

Matan Mohamed

14:16

 

Gunnar Grimsdal

14:29

5.

Mölndals AIK

42:49

 

Jonathan Weichbrodt

13:04

 

Abadir Hawle

14:17

 

Jakob Leo

15:28

 

.

P17 4 km – 28/4

             

1

Daniel Strandberg

95

Malmö AI

 

854

12:28

2

Samuel Lundell Vakkuri

95

Enhörna IF

 

867

13:06

3

Hugo Lindell

95

Rånäs 4H

 

859

13:14

4

Martin Hammar

95

Rånäs 4H

 

864

13:16

5

Tobias Andervang

95

IK Ymer

 

868

13:21

6

Alexander Nilsson

95

Mölndals AIK

 

852

13:30

7

Ludvig Danielson

95

IK Norrköping Friidrott

 

863

13:35

8

Filip Andersson

95

Skillingaryds FK

 

856

13:36

9

Axel James

95

Upsala IF

 

853

13:46

10

Nigusu Solomon

95

Huddinge AIS

 

865

13:48

11

Elliot Fransson

95

IF Hagen

 

855

13:55

12

Yahan Faarax

95

Fredrikshofs FIF

 

870

14:02

13

Ken Slättengren

95

Högby IF

 

861

14:14

14

Linus Persson

95

Malmö AI

 

871

14:22

15

Adam Andersson

95

Villstad GIF

 

851

14:30

16

Marwan El Maslouhi

95

Hammarby IF

 

872

14:33

17

Hampus Balkåsen

95

IF Göta Karlstad

 

858

14:37

-

Gustaf Lidfeldt

95

Hammarby IF

 

857

bröt

 

.

P16 4 km – 28/4

             

1

Andreas Jansson

96

SLK Oxelösund

 

950

12:35

2

Vidar Johansson

96

Sävedalens AIK

 

976

12:39

3

Johan Lindgren

96

Mölndals AIK

 

970

12:45

4

Joakim Ekström

96

Ärla IF

 

969

13:08

5

Archie Casteel

96

Hellas FK

 

953

13:13

6

Daniel Bucht

96

Sävedalens AIK

 

960

13:19

7

Gabriel Steffensen

96

Sävedalens AIK

 

965

13:21

8

Gabriel Sandör

96

IK Akele

 

964

13:21

9

Christopher Koos

96

Malmö AI

 

958

13:32

10

Filip Artursson

96

Hässelby SK

 

963

13:44

11

Mohammed Loukili

96

IFK Lidingö

 

977

13:55

12

Daniel Tapia

96

Hässelby SK

 

959

14:02

13

Axel Ohlson

96

Hässelby SK

 

955

14:02

14

Carl Valjus

96

Glanshammars IF

 

957

14:08

15

Martin Herbert

96

Hässelby SK

 

972

14:25

16

Anton Persson

96

Hässelby SK

 

951

14:35

17

Karl Wallén

96

Sävedalens AIK

 

971

14:42

18

Elias Andersson

96

Spårvägens FK

 

961

14:47

19

Anton Wijk

96

Upsala IF

 

952

14:58

20

Sebastian Pearson

96

IFK Halmstad

 

974

15:08

21

Sven Engström

96

IK Akele

 

975

15:12

22

Björn Seifert

96

Upsala IF

 

956

15:29

23

August Palmqvist

96

Mölndals AIK

 

954

15:36

-

Isak Hampel Klang

96

Hässelby SK

 

968

bröt

 

.

Lag P17+P16

     

1.

Sävedalens AIK

39:19

 

Vidar Johansson

12:39

 

Daniel Bucht

13:19

 

Gabriel Steffensen

13:21

2.

Malmö AI

40:22

 

Daniel Strandberg

12:28

 

Christopher Koos

13:32

 

Linus Persson

14:22

3.

Hässelby SK

41:48

 

Filip Artursson

13:44

 

Daniel Tapia

14:02

 

Axel Ohlson

14:02

4.

Mölndals AIK

41:51

 

Johan Lindgren

12:45

 

Alexander Nilsson

13:30

 

August Palmqvist

15:36

5.

Upsala IF

44:13

 

Axel James

13:46

 

Anton Wijk

14:58

 

Björn Seifert

15:29

 

.

P15 4 km – 28/4

           

1

Andreas Kramer

97

Sävedalens AIK

668

13:37

2

Elias Tholén

97

Ununge IF

675

13:42

3

Erik Djurberg

97

Upsala IF

677

13:46

4

Anton Wretström

97

SK Graal

669

13:50

5

Gustav Nordling

97

Spårvägens FK

680

13:52

6

Lucas Brandt

97

IS Göta

684

14:14

7

Olof Nordling

97

Spårvägens FK

688

14:18

8

Dennis Olsson

97

Hellas FK

672

14:21

9

Simon Wallenlind

97

Mölndals AIK

691

14:24

10

Christoffer Hagman

97

Västerås FK

670

14:26

11

Edwin Andersson

97

Hässelby SK

673

14:26

12

Martin Wuopio

97

IK Akele

687

14:27

13

Gustav Olsson

97

Sävedalens AIK

679

14:33

14

Pontus Hagman

97

Västerås FK

690

14:42

15

Tim Yngesjö

97

Nyköpings BIS

692

14:44

16

Marcus Nilsson

97

Luleå FIF

686

14:44

17

Tobias Bjernulf

97

Hässelby SK

693

14:57

18

Daniel Eriksson

97

Mölndals AIK

671

14:58

19

Isac Larsson

97

Sävedalens AIK

682

15:06

20

Filip Wadman

97

Mölndals AIK

678

15:14

21

Tobias Jonsson

97

IFK Tumba

694

15:19

22

Valter Hamberger

97

Mölndals AIK

695

15:28

23

Gustav Löf Hagström

97

Spårvägens FK

681

15:32

24

Jacob Lidman

97

Hälle IF

683

15:54

25

Lukas Eveborn

97

IFK Linköping

685

16:25

26

Philip Linde-Maspers

97

IF Göta Karlstad

689

16:38

27

Egil Simes

97

IF Göta Karlstad

697

17:07

 

.

Lag

     

1.

Sävedalens AIK

43:16

 

Andreas Kramer

13:37

 

Gustav Olsson

14:33

 

Isac Larsson

15:06

2.

Spårvägens FK

43:42

 

Gustav Nordling

13:52

 

Olof Nordling

14:18

 

Gustav Löf Hagström

15:32

3.

Mölndals AIK

44:36

 

Simon Wallenlind

14:24

 

Daniel Eriksson

14:58

 

Filip Wadman

15:14

 

.

Kvinnor 4km – 28/4

             

1

Isabellah Andersson

80

Hässelby SK

 

114

13:18

2

Meraf Bahta

89

Hälle IF

 

128

13:28

3

Hanna Bartholomew

83

Hässelby SK

 

110

13:29

4

Louise Wiker

79

Hässelby SK

 

124

13:39

5

Cecilia Kleist

82

IK Akele

 

101

13:45

6

Malin Liljestedt

80

Spårvägens FK

 

126

13:49

7

Emma Belforth

85

Ullevi FK

 

106

14:02

8

Frida Aspnäs

87

GoIF Tjalve

 

109

14:05

9

Hanna Karlsson

79

Malmö AI

 

111

14:06

10

Lina Alainentalo

92

Hässelby SK

 

121

14:14

11

Maria Borglund

91

Sävedalens AIK

 

127

14:16

12

Madeleine Larsson

81

Hässelby SK

 

156

14:18

13

Cecilia Norrbom

88

Spårvägens FK

 

102

14:26

14

Lena Örn

88

Spårvägens FK

 

120

14:29

15

Lisa Forsberg

89

Spårvägens FK

 

123

14:34

16

Linn Nilsson

90

Hälle IF

 

133

14:35

17

Josefine Gerdevåg

81

KFUM Örebro

 

118

14:38

18

Linnéa Smeds

85

Spårvägens FK

 

122

14:39

19

Elina Johansson

89

Spårvägens FK

 

105

14:42

20

Josephine Ambjörnsson

83

Hässelby SK

 

157

14:43

21

Lisa Nauclér

84

Hammarby IF

 

136

15:00

22

Jenny Jansson

75

IFK Umeå

 

116

15:02

23

Dace Landström

83

Vallentuna FK

 

103

15:09

24

Sofia Grahm

87

Hälle IF

 

131

15:13

24

Hanna Palmgren

88

Spårvägens FK

 

113

15:13

26

Hanna Keiser

89

Enhörna IF

 

112

15:27

27

Erika Fyrvall

87

Hässelby SK

 

107

15:34

28

Sara Jelvegård

89

Enhörna IF

 

130

15:36

29

Petra Skiöld

75

Ryssbergets IK

 

129

15:52

30

Kristin Björfelt

91

Edsbyns IF

U

119

19:42

-

Diana Thörnblom

92

Bollnäs FIK

U

104

bröt

 

.

Lag

     

1.

Hässelby SK lag 1

40:26

 

Isabellah Andersson

13:18

 

Hanna Bartholomew

13:29

 

Louise Wiker

13:39

2.

Spårvägens FK lag 1

42:44

 

Malin Liljestedt

13:49

 

Cecilia Norrbom

14:26

 

Lena Örn

14:29

3.

Hässelby SK lag 2

43:15

 

Lina Alainentalo

14:14

 

Madeleine Larsson

14:18

 

Josephine Ambjörnsson

14:43

4.

Hälle IF

43:16

 

Meraf Bahta

13:28

 

Linn Nilsson

14:35

 

Sofia Grahm

15:13

5.

Spårvägens FK lag 2

43:55

 

Lisa Forsberg

14:34

 

Linnéa Smeds

14:39

 

Elina Johansson

14:42

 

.

Kvinnor 8 km – 29/4

           

1

Isabellah Andersson

80

Hässelby SK

1017

27:48

2

Meraf Bahta

89

Hälle IF

1034

28:07

3

Cecilia Kleist

82

IK Akele

1005

28:08

4

Susanne Grimfors

77

FK Studenterna

1035

28:12

5

Frida Aspnäs

87

GoIF Tjalve

1011

28:33

6

Louise Wiker

79

Hässelby SK

1025

28:39

7

Anna Ställberg

82

IFK Tumba

1001

29:18

8

Emma Belforth

85

Ullevi FK

1009

29:19

9

Ulrika Flodin

75

Rånäs 4H

1032

29:39

10

Charlotte Karlsson

84

Hammarby IF

1007

29:45

11

Josephine Ambjörnsson

83

Hässelby SK

1023

29:58

12

Cecilia Norrbom

88

Spårvägens FK

1006

30:05

13

Helene Malmqvist

83

Spårvägens FK

1016

30:07

14

Annelie Johansson

78

IK Ymer

1003

30:10

15

Lilian Magnussson

68

Spårvägens FK

1024

30:19

16

Josefine Gerdevåg

81

KFUM Örebro

1022

30:23

17

Hanna Lindholm

79

FK Studenterna

1012

30:29

18

Jenny Jansson

75

IFK Umeå

1019

30:38

19

Anna Lindh

74

Rånäs 4H

1002

31:34

20

Sandra Södergren

89

FIF Gnistan

1030

31:47

21

Hanna Jansson

87

IF Hagen

1014

32:10

22

Jennie Oscarsson

84

GoIF Tjalve

1018

32:50

23

Henrietta Thorén

82

Linköpings Löparklubb

1036

35:10

-

Sofie Barkstedt

86

Spårvägens FK

1031

bröt

 

 

.

Lag

 

 

 

Tävling avlyst (endast två klubbar förhandsanmält lag)

 

 

 

K22 4 km – 29/4

 

 

 

 

 

 

1

Nina Persson

91

Örgryte IS

1052

13:50

2

Lina Alainentalo

92

Hässelby SK

1048

14:21

3

Lovisa Lindh

91

Ullevi FK

1050

14:22

4

Maria Borglund

91

Sävedalens AIK

1055

14:23

5

Nathalie Rohlén

90

Spårvägens FK

1051

14:44

6

Emma Dahl

91

Örgryte IS

1043

14:56

7

Jessica Hedenqvist

90

Spårvägens FK

1046

15:20

8

Jennifer Asp

92

Spårvägens FK

1045

15:33

9

Hanna Dickér

92

IK Ymer

1044

15:36

10

Elin Jonsson

90

Hammarby IF

1056

15:38

11

Ylva Stenström

92

Upsala IF

1053

15:48

12

Alice Andersson

90

Mölndals AIK

1042

16:24

13

Alexandra Forss

91

Örgryte IS

1041

16:31

14

Julia Wangenheim

92

Hammarby IF

1047

16:35

 

.

Lag

 

 

 

Tävling avlyst (endast två klubbar förhandsanmält lag)

 

 

F19 4 km – 29/4

           

1

Agnes Sjöström

94

IK Westmannia

1100

14:30

2

Frida Johnson

93

Ullevi FK

1111

15:05

3

Emilia Ohlin

93

UF Contact

1108

15:08

4

Ida Holm

93

IK Lerum Friidrott

1112

15:16

5

Lovisa Grönros

93

Hammarby IF

1120

15:33

6

Malin Strand

93

Sävedalens AIK

1122

15:46

7

Isabelle Carlsson-Pallin

94

Mosjö FK

1113

15:49

8

Rebecka Andersson

93

Strömstad LK

1125

15:58

9

Anna Silvander

93

Danderyds SK

1102

16:08

10

Sophia Geirup

94

Ullevi FK

1127

16:12

11

Julia Forsmark

93

IK Stål

1118

16:37

12

Ellen Narfgren

94

Hammarby IF

1107

16:48

13

Anna Rydin

93

Ullevi FK

1103

16:54

14

Ellen Stjerngren

93

Danderyds SK

1106

16:57

15

Therese Moberg

93

Sundsvalls IF

1128

16:58

16

Emma Forss

94

Hammarby IF

1109

17:54

17

Anne-J Sundberg

94

Hammarby IF

1105

19:12

-

Sofia Dahl

94

IK Akele

1126

bröt

 

.

Lag

     

1.

Ullevi FK

48:11

 

Frida Johnson

15:05

 

Sophia Geirup

16:12

 

Anna Rydin

16:54

2.

Hammarby IF

50:15

 

Lovisa Grönros

15:33

 

Ellen Narfgren

16:48

 

Emma Forss

17:54

 

 

 

.

F17 4 km – 28/4

1

Sarah Lahti

95

Klippans FK

 

175

14:32

2

Amanda Trense

95

Östersunds GIF

 

161

15:03

3

Emma Fogelqvist

95

Spårvägens FK

 

164

15:30

4

Lisa Bergdahl

95

Glanshammars IF

 

172

15:58

5

Emilia Elofsson

95

Sävedalens AIK

 

162

16:17

6

Isabell Norstedt

95

IFK Helsingborg

 

169

16:20

7

Sophia Persson

95

Huddinge AIS

 

177

16:39

8

Jessica Bengtsson

95

Sävedalens AIK

 

171

16:51

9

Erika Lövqvist

95

Upsala IF

 

165

17:00

10

Sofia Nilsson

95

Linköpings GIF

 

176

17:12

11

Hanna Karlsson

95

Rånäs 4H

 

166

17:14

12

Ida Nilsson

95

Lidköpings IS

 

168

17:31

13

Ronja de Boer

95

SLK Oxelösund

 

174

17:46

14

Emma Löfqvist

95

IK Akele

 

163

17:56

15

Christina Sundström

95

Sävedalens AIK

 

178

18:24

15

Hanne Gustafsson

95

IF Göta Karlstad

 

167

18:24

 

.

F16 4 km – 28/4

             

1

Isabelle Brauer

96

Hässelby SK

 

206

14:09

2

Linn Söderholm

96

Sävedalens AIK

 

209

15:06

3

Moa Rothman

96

Västerås FK

 

213

15:15

4

Malin Jonson

96

Sävedalens AIK

 

211

15:22

5

Alma Pihlblad

96

Högbo GIF

 

201

15:47

6

Tyra Kleijn

96

Enhörna IF

 

215

16:12

7

Johanna Andersson

96

Mölndals AIK

 

208

16:13

8

Anna Dahlsjö

96

Mölndals AIK

 

203

16:15

9

Rebecka Nylén

96

Hässelby SK

 

214

16:16

10

Emelie Ring

96

IK Akele

 

205

17:07

11

Matilda Andersson

96

Sävedalens AIK

 

212

17:16

12

Elvira Erixon

96

Mölndals AIK

 

204

17:18

13

Andrea Mattsson

96

IFK Lidingö

 

202

18:49

14

Marika Nilssonne

96

IFK Lidingö

 

216

18:56

 

.

Lag F17 + F16

     

1.

Sävedalens AIK lag 1

46:45

 

Linn Söderholm

15:06

 

Malin Jonson

15:22

 

Emilia Elofsson

16:17

2.

Mölndals AIK

49:46

 

Johanna Andersson

16:13

 

Anna Dahlsjö

16:15

 

Elvira Erixon

17:18

3.

Sävedalens AIK lag 2

52:31

 

Jessica Bengtsson

16:51

 

Matilda Andersson

17:16

 

Christina Sundström

18:24

 

.

F15 4 km – 28/4

           

1

Astrid Rosvall

97

Hässelby SK

264

14:58

2

Julia Ringdahl

97

GoIF Tjalve

278

15:16

3

Linn Bengtsson

97

IFK Växjö

282

15:32

4

Klara Henriksson

97

Hässelby SK

280

15:44

5

Anna Nilsson

97

Öresund FK

262

15:49

6

Hilda Hardell

97

Hässelby SK

274

15:57

7

Emma Gustafsson

97

Hässelby SK

269

16:11

8

Mathilda Rydin

97

Sävedalens AIK

285

16:21

9

Hanna Södergren

97

FIF Gnistan

273

16:23

10

Salina Kifleyesus

97

Hässelby SK

286

16:30

11

Alice Svantesson

97

Sävedalens AIK

261

16:34

11

Julia Jonsson

97

Sävedalens AIK

279

16:34

13

Louise Marmolin

97

IFK Lidingö

289

16:36

14

Elin Brink

97

Markaryd FK

266

16:39

15

Ebba Björkqvist

97

Sävedalens AIK

217

16:40

16

Linda Brokmar

97

IFK Lidingö

290

17:02

17

Martha Engström

97

IK Akele

284

17:36

18

Ella Sjödin

97

IF Göta Karlstad

267

17:38

19

Emeline Schytzer

97

IF Göta Karlstad

268

17:42

20

Ann-Charlotte Carlsson

97

IF Göta Karlstad

263

17:46

21

Frida Johansson

97

IK Akele

272

18:05

22

Emma Andersson

97

SK Graal

271

18:18

23

Ebba Svantesson

97

Sävedalens AIK

265

18:32

24

Stina Gustås

97

IK Akele

291

19:39

25

Jenny Winqvist

97

Hässelby SK

276

20:07

26

Josefine Fransson

97

IF Göta Karlstad

277

20:21

-

Madeleine Milered

97

IK Akele

283

bröt

-

Alexandra Mix

97

IFK Lidingö

288

bröt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Lag

1.

Hässelby SK lag 1

46:39

 

Astrid Rosvall

14:58

 

Klara Henriksson

15:44

 

Hilda Hardell

15:57

2.

Sävedalens AIK

49:29

 

Mathilda Rydin

16:21

 

Alice Svantesson

16:34

 

Julia Jonsson

16:34

3.

Hässelby SK lag 2

52:48

 

Emma Gustafsson

16:11

 

Salina Kifleyesus

16:30

 

Jenny Winqvist

20:07

4.

IF Göta Karlstad

53:06

 

Ella Sjödin

17:38

 

Emeline Schytzer

17:42

 

Ann-Charlotte Carlsson

17:46

5.

IK Akele

55:20

 

Martha Engström

17:36

 

Frida Johansson

18:05

 

Stina Gustås

19:39

 

 

 

.

M35 8 km – 28/4

             

1

Fredrik Uhrbom

77

Spårvägens FK

 

517

25:35

2

Janne Holmén

77

Rånäs 4H

 

522

25:54

3

Jonas Andersson

77

Högby IF

 

527

26:07

4

Tomas Olsson

77

Högby IF

 

537

26:19

5

Jonny Björk

77

IK Akele

 

528

26:50

6

Erik Framme

73

Hälle IF

 

514

26:58

7

Fritjof Fagerlund

74

Rånäs 4H

 

518

27:16

8

Henrik Orre

76

Björnstorps IF

 

519

27:32

9

Nicklas Tollesson

77

Hälle IF

 

534

27:42

10

Tommy Karlsson

77

Ulrika IK

 

539

27:48

11

Magnus Gyllemark

76

IK Hakarpspojkarna

 

530

28:04

12

Mikael Johansson

77

FK Studenterna

 

531

28:18

13

Fredrik Pettersson

77

IK Akele

 

516

28:29

14

Anders Marcusson

77

Rånäs 4H

 

512

28:36

15

Jan Svensson

75

Trollhättans IF

 

521

28:38

16

Robert Engqvist

75

Enhörna IF

 

535

28:42

17

Henrik Östling

75

Enhörna IF

 

520

28:58

18

Joakim Pihstrand-Trulp

77

IK Akele

 

524

29:02

19

Jari Repo

76

Trollhättans IF

 

523

29:29

20

Peter Hall

77

IK Akele

 

541

29:45

21

Ulf Eriksson

74

Huddinge AIS

 

540

30:22

22

Stefan Flodin

77

Rånäs 4H

 

536

30:31

23

Björn Clasén

76

IK Akele

 

513

31:39

24

Niclas Tejle

74

IK Akele

 

532

31:47

 

.

M40 8 km – 28/4

             

1

Kristoffer Österlund

72

IFK Umeå

 

623

25:58

2

Fredrick Karlsson

71

IK Sisu

 

616

26:01

3

Fernando Dinis

71

Hälle IF

 

615

27:03

4

Niklas Sjögren

71

Enhörna IF

 

629

27:07

5

Richard Westergren

71

IK Wilske

 

630

27:24

6

Andreas Carlborg

72

Spårvägens FK

 

614

27:43

7

Fredrik Sohlberg

72

Vallentuna FK

 

618

28:16

8

Jens Persson

70

Ystads IF

 

620

28:26

9

Anders Grönvall

70

IK Hakarpspojkarna

 

613

28:28

10

Kristoffer Sideby

72

Ullevi FK

 

624

28:40

11

Michael Lundin

69

Mariestads AIF

 

611

29:14

12

Memo Abbeholm

71

Flemingsbergs SK

 

627

29:25

13

Fredrik Eriksson

70

IF Göta Karlstad

 

617

30:09

14

Jörgen Lindh

69

Rånäs 4H

 

622

30:13

15

Magnus Burling

71

Vallentuna FK

 

625

30:36

16

Fredrik Wachsner

70

Vallentuna FK

 

619

31:38

17

Anders Magnusson

71

IF Hagen

 

612

32:24

18

Amir Putrus

71

IK Akele

 

610

32:58

19

Fredrik Skagervik

71

IFK Skövde

 

635

34:08

20

Michael Tsiparis

69

Oskarshamns SK

 

628

34:13

21

Martin Larsson

71

Huddinge AIS

 

626

35:12

 

.

M45 8 km – 28/4

             

1

Anders Dahl

64

Högbo AIK

 

710

26:56

2

Gunnar Durén

63

Hässelby SK

 

714

27:47

3

Sonny Karlsson

67

Högby IF

 

726

28:25

4

Anders Svensk

66

IK Akele

 

711

28:43

5

Lorenzo Nesi

65

FK Studenterna

 

717

28:52

6

Niklas Wikner

64

Tranås AIF

 

722

29:06

7

Mikael Videfors

66

Fredrikshofs FIF

 

719

29:15

7

Lars Olandersson

65

Ryda SK

 

716

29:15

9

Mikael Forsling

66

Järvsö IF

 

720

29:38

10

Magnus Almén

65

Ryda SK

 

718

29:50

11

Jesper Johansson

67

IK Akele

 

715

30:52

12

Ola Slättengren

63

Högby IF

 

723

30:59

13

Sandy Bengtsson

63

Oskarshamns SK

 

725

32:30

14

Dan Carlsson

65

IF Göta Karlstad

 

713

34:00

15

Mikael Astrén

63

Ryssbergets IK

 

721

34:44

 

.

M50 8 km – 28/4

             

1

Stefano Testi

61

Boo IF

 

818

28:21

2

Elis Bengtsson

62

Malungs IF

 

808

28:44

3

Lars-Erik Liljebäck

58

Hammarby IF

 

826

28:46

4

Martti Mustonen

60

Rånäs 4H

 

813

29:01

5

Per Svensson

59

IFK Linköping

 

814

29:21

6

Johan Engholm

62

Hässelby SK

 

811

29:24

7

Asko Sarja

62

Mariestads AIF

 

822

30:18

8

Per-Anders Ottersten

61

IF Göta Karlstad

 

815

30:36

9

Mario Rieloff

61

Fredrikshofs FIF

 

825

30:48

10

Arne Mårtensson

60

Björnstorps IF

 

805

30:58

11

Ingemar Andersson

62

IK Akele

 

809

31:17

12

Anders Bagge

59

IK Akele

 

824

31:18

13

Örjan Grelsson

62

Upsala IF

 

821

31:19

14

Ove Sääf

61

Bålsta IK

 

823

31:51

15

Stefan Axelsson

60

Motala AIF

 

816

33:11

16

Jan Svensson

60

Skeninge IK

 

810

33:56

17

Torbjörn Andersson

61

Vallentuna FK

 

819

34:24

18

Stefan Hornebrant

62

Trollhättans IF

 

817

39:27

 

.

M55 8 km – 28/4

             

1

Tore Axelsson

57

SK Bore

 

918

27:52

2

Göran Lindqvist

57

Hemlingby LK

 

911

31:35

3

Allan Torstensson

57

Hultsfreds LK

 

905

31:36

4

Bo Melén

57

Sävedalens AIK

 

908

31:43

5

Peter Jaktlund

55

Borlänge LK

 

916

32:28

6

Ove Martinsson

54

Trollhättans IF

 

913

32:37

7

Björn Lindqvist

56

Nyköpings BIS

 

907

33:07

8

Ghazi Putrus

57

IK Akele

 

910

33:09

9

Per Strömberg

57

Trollhättans IF

 

914

33:33

10

Lars Björnfot

56

Mariestads AIF

 

919

34:41

11

Per Månsson

56

Björnstorps IF

 

915

34:46

 

.

Lag M35-M55

     

1.

Högby IF

1:20:51

 

Jonas Andersson

26:07

 

Tomas Olsson

26:19

 

Sonny Karlsson

28:25

2.

Hälle IF

1:21:43

 

Erik Framme

26:58

 

Fernando Dinis

27:03

 

Nicklas Tollesson

27:42

3.

Rånäs 4H lag 1

1:21:46

 

Janne Holmén

25:54

 

Fritjof Fagerlund

27:16

 

Anders Marcusson

28:36

4.

IK Akele lag 1

1:24:02

 

Jonny Björk

26:50

 

Fredrik Pettersson

28:29

 

Anders Svensk

28:43

5.

Enhörna IF

1:24:47

 

Niklas Sjögren

27:07

 

Robert Engqvist

28:42

 

Henrik Östling

28:58

6.

IK Akele lag 2

1:29:39

 

Joakim Pihstrand-Trulp

29:02

 

Peter Hall

29:45

 

Jesper Johansson

30:52

7.

Rånäs 4H lag 2

1:29:45

 

Martti Mustonen

29:01

 

Jörgen Lindh

30:13

 

Stefan Flodin

30:31

8.

Vallentuna FK

1:30:30

 

Fredrik Sohlberg

28:16

 

Magnus Burling

30:36

 

Fredrik Wachsner

31:38

9.

Trollhättans IF

1:30:44

 

Jan Svensson

28:38

 

Jari Repo

29:29

 

Ove Martinsson

32:37

10.

Björnstorps IF

1:33:16

 

Henrik Orre

27:32

 

Arne Mårtensson

30:58

 

Per Månsson

34:46

11.

Mariestads AIF

1:34:13

 

Michael Lundin

29:14

 

Asko Sarja

30:18

 

Lars Björnfot

34:41

12.

IK Akele lag 3

1:34:14

 

Ingemar Andersson

31:17

 

Anders Bagge

31:18

 

Björn Clasén

31:39

13.

IF Göta Karlstad

1:34:45

 

Fredrik Eriksson

30:09

 

Per-Anders Ottersten

30:36

 

Dan Carlsson

34:00

14.

IK Akele lag 4

1:37:54

 

Niclas Tejle

31:47

 

Amir Putrus

32:58

 

Ghazi Putrus

33:09

 

.

M60 4 km – 28/4

             

1

Jörgen Thorsell

52

Borlänge LK

 

560

15:10

2

Carl-Gustaf Nilsson

52

Högby IF

 

549

15:32

3

Alex Bonn

51

Vallentuna FK

 

545

15:52

4

Clas Lövenheim

52

Hammarby IF

 

551

16:05

5

Hans Södergren

51

Oskarshamns SK

 

552

16:10

6

Slimo Safouane

51

Oskarshamns SK

 

565

16:11

7

Thomas Tinfors

52

Glanshammars IF

 

567

16:13

8

Bo Larsson

51

Järvsö IF

 

548

16:18

9

Hans Eriksson

48

Eksjö Södra IK

 

553

16:28

10

Bo Andersson

52

Björnstorps IF

 

547

16:38

11

Magnus Bergh

49

Heleneholms IF

 

562

16:51

12

Ing Johansson

48

Kisa SK

 

554

16:53

13

Christian Ekblom

51

IK Wilske

 

550

16:57

14

Arne Jacobsson

51

Södra VI IF

 

546

17:15

15

Kenneth Ohlsson

51

Solvikingarna

 

561

17:21

16

Jan-Olov Andersson

51

LK Nyköpings Runners

 

555

17:53

17

Robert Oldén

51

Solvikingarna

 

563

18:02

 

.

M65 4 km – 28/4

             

1

Anders Kasselstrand

47

Kisa SK

 

650

16:11

2

Tommy Ericsson

47

LK Nyköpings Runners

 

660

16:23

3

Jack Grönroos

46

OK Alehof

 

655

16:38

4

Åke Palmqvist

46

IK Akele

 

662

16:52

5

Stig Jonsson

43

Kisa SK

 

657

17:04

6

Lars-Eric Bränfeldt

47

Täby IS

 

656

17:12

7

Ingemar Lemel

47

Tibro AIK

 

654

17:22

8

Sven-Åke Persson

44

IK Akele

 

659

18:03

9

Gunnar Olsson

46

Solvikingarna

 

652

18:17

10

Ulf karlström

47

Heleneholms IF

 

661

18:24

11

Folke Lindqvist

47

Eksjö Södra IK

 

651

18:59

12

Sven-Erik Pettersson

44

Telia IoFF

 

658

20:16

 

.

M70 4 km – 28/4

             

1

Miles Fleetwood

41

Uppsala LK

 

774

16:59

2

Lars Dennevi

42

LK Nyköpings Runners

 

773

17:53

3

Åke Leverin

39

Väsby IK

 

776

18:07

4

Arne Lekström

42

Vallentuna FK

 

770

18:25

5

Åke Jonson

42

Heleneholms IF

 

775

19:30

6

Jan Myrtorp

41

Brohyttans IF

 

772

19:30

 

.

M75 4 km – 28/4

             

1

Gunnar Nilsson

33

Heleneholms IF

 

842

19:15

2

Alec Hoatson

35

GoIF Tjalve

 

840

21:18

3

Bernt Magnusson

33

IK Akele

 

841

22:21

4

Göte Ivarsson

37

IFK Skövde

 

845

23:12

5

Ulf Samuelsson

36

IFK Linköping

 

843

23:31

 

.

M80 4 km – 28/4

 

 

 

 

 

 

 

1

Gert-Arne Åkerberg

31

Laholms IF

 

930

23:29

 

.

Lag M60-M80

 

 

 

1.

Kisa SK

50:08

 

Anders Kasselstrand

16:11

 

Ing Johansson

16:53

 

Stig Jonsson

17:04

2.

LK Nyköpings Runners

52:09

 

Tommy Ericsson

16:23

 

Jan-Olov Andersson

17:53

 

Lars Dennevi

17:53

3.

Solvikingarna

53:40

 

Kenneth Ohlsson

17:21

 

Robert Oldén

18:02

 

Gunnar Olsson

18:17

4.

Heleneholms IF

54:30

 

Magnus Bergh

16:51

 

Ulf karlström

18:24

 

Gunnar Nilsson

19:15

 

Åke Jonson

19:30

5.

IK Akele

57:16

 

Åke Palmqvist

16:52

 

Sven-Åke Persson

18:03

 

Bernt Magnusson

22:21

 

 

.

K35 4 km – 28/4

 

 

 

 

 

 

 

1

Ulrika Flodin

75

Rånäs 4H

 

155

14:30

2

Lotta Huselius

74

Björnstorps IF

 

152

15:32

3

Petra Skiöld

75

Ryssbergets IK

 

154

15:58

4

Gabriella Eliason

75

IF Start

 

149

16:12

5

Antje Torstensson

75

KFUM Örebro

 

148

16:36

6

Helena Gutter

75

Solvikingarna

 

151

16:43

7

Annika Wallin

73

Öbacka LK

 

147

17:39

8

Helena Zander

75

Björnstorps IF

 

150

18:53

 

.

K40 4 km – 28/4

             

1

Lotta Lennartsson

69

IF Start

 

244

15:04

2

Susanne Reiman

69

IK Akele

 

248

15:50

3

Matilda Lundmark

72

FK Studenterna

 

246

15:56

4

Gunilla Ekholm

69

IK Akele

 

242

16:54

5

Marie Dasler

68

IF Start

 

245

17:28

6

Carolina Andersson

70

Rånäs 4H

 

260

18:01

7

Jennie Sandberg

70

Rånäs 4H

 

243

18:08

 

.

K45 4 km – 28/4

             

1

Marie Olsson

63

Björnstorps IF

 

309

15:43

2

Ann Hellgren

67

IF Kville

 

301

15:45

3

Helene Nilsson

66

IF Start

 

306

16:18

4

Marie Dellby

64

Bålsta IK

 

310

16:47

5

Anette Kroon

67

Simlångsdalens IF

 

300

16:56

6

Eva Hjort Wirta

66

Björnstorps IF

 

312

17:29

7

Anna-Karin Andersson

63

IK Akele

 

302

17:40

8

Caroline Svensson

64

IK Akele

 

305

18:25

9

Carina Lloyd

64

Ystads IF

 

304

19:00

10

Kristina Hedberg

65

Ystads IF

 

307

19:56

11

Bodil Mårtensson

64

Björnstorps IF

 

303

20:12

 

 

 

.

K50 4 km – 28/4

             

1

Karin Schön

62

IF Kville

 

402

15:39

2

Monica Kingstedt

61

Huddinge AIS

 

406

15:48

3

Karin Wåhlstedt

60

Järvsö IF

 

404

16:09

4

Karin Backteman

60

IK Akele

 

403

16:51

5

Annika Rosenlund

61

Björnstorps IF

 

410

17:07

6

Yvonne Brandberg

59

Rånäs 4H

 

409

17:38

7

Eleonor Öström

59

IF Kville

 

400

17:46

8

Sussi Danielsson

62

IK Norrköping Friidrott

 

408

17:56

9

Eva Ek

60

Björnstorps IF

 

401

18:48

10

Susanne H-Söderberg

59

Heleneholms IF

 

407

19:05

 

.

K55 4 km – 28/4

             

1

Annette Fischer

56

Örgryte IS

 

500

16:15

2

Jaana Jobe

57

Solvikingarna

 

503

16:44

3

Kerstin Ekdahl

57

IK Akele

 

505

17:09

4

Rose-Marie Enmalm

54

IF Start

 

506

17:10

5

Eva Lönnqvist

56

Ystads IF

 

502

17:49

6

Katarina Nilsson

56

Högby IF

 

504

18:34

7

Lubov Pospeshina

53

IFK Skövde

 

508

18:55

8

Ulla Karnebäck

53

IFK Tumba

 

507

19:57

9

Eva Wahlberg

55

Uppsala LK

 

501

20:25

 

.

K60 4 km – 28/4

             

1

Kersti Nordangård

50

IK Akele

 

602

18:52

2

Susanne Malmqvist

52

IF Start

 

603

19:20

3

Britt Hellmark

50

Lidköpings IS

 

600

19:42

 

.

K65 4 km – 28/4

             

1

Monica Lorenzon

45

Gagnefs IF

 

756

18:11

2

Bibbi Lind

44

Solvikingarna

 

700

18:45

3

Ulla Littenheim

47

Uddevalla IS

 

755

19:21

4

Gunilla Juthback

46

Hemlingby LK

 

702

20:18

5

Ingmarie Persson

45

IK Akele

 

703

21:14

6

Lilian Brorsson

47

Högby IF

 

704

21:38

7

Catharina Wahlstedt

44

IF Start

 

701

22:20

 

 

 

.

K70 4 km – 28/4

             

1

Birgitta Jansson

42

Storådalens SK

 

800

20:32

2

Viveka Rüffel

39

LK Nyköpings Runners

 

801

23:03

 

 

 

.

Lag K35-K70

     

1.

IF Start

47:34

 

Lotta Lennartsson

15:04

 

Gabriella Eliason

16:12

 

Helene Nilsson

16:18

2.

Björnstorps IF lag 1

48:22

 

Lotta Huselius

15:32

 

Marie Olsson

15:43

 

Annika Rosenlund

17:07

3.

IF Kville

49:10

 

Karin Schön

15:39

 

Ann Hellgren

15:45

 

Eleonor Öström

17:46

4.

IK Akele lag 1

49:35

 

Susanne Reiman

15:50

 

Karin Backteman

16:51

 

Gunilla Ekholm

16:54

5.

Rånäs 4H

50:09

 

Ulrika Flodin

14:30

 

Yvonne Brandberg

17:38

 

Carolina Andersson

18:01

6.

Solvikingarna

52:12

 

Helena Gutter

16:43

 

Jaana Jobe

16:44

 

Bibbi Lind

18:45

7.

IK Akele lag 2

53:14

 

Kerstin Ekdahl

17:09

 

Anna-Karin Andersson

17:40

 

Caroline Svensson

18:25

8.

IF Start lag 2

53:58

 

Rose-Marie Enmalm

17:10

 

Marie Dasler

17:28

 

Susanne Malmqvist

19:20

9.

Ystads IF

56:45

 

Eva Lönnqvist

17:49

 

Carina Lloyd

19:00

 

Kristina Hedberg

19:56

10.

Björnstorps IF lag 2

57:13

 

Eva Ek

18:48

 

Helena Zander

18:53

 

Bodil Mårtensson

20:12